MILWARD SIMPSON AWARD FINALISTS AND WINNERS - MALE
YEAR FINALISTS WINNER
1976 Larry Deal, Natrona County
Kevin Perry, Buffalo
J.D. Sollars, Lander
Tom Zupan, Thermopolis
Robbie Cragoe, Riverton

1977 Jim Eliopulos, Cheyenne Central
Jim Hill, Natrona County
Larry Miller, Glenrock
Robbie Russell, Cody
Kelly Wilson, Wheatland
Gerald Mattinson, Rock Springs

1978 Joe Jackson, Glenrock
Brad Pickett, Cheyenne Central
Jerry Pilch, Sheridan
Kevin Ryan, Saratoga
Mike Mees, Cody

1979 Jock Brodie, Lander
Andy Chambers, Jackson
Rob Garrelts, Goshen Hole
Pat McLeod, Cheyenne Central
Lance Deal, Natrona County

1980 Russ Ackerman, Shoshoni
Tim Daniel, Riverton
John Easterbrook, Laramie
Clark Schwartzkopf, Kelly Walsh
Tony Turner, Cheyenne Central

1981 Mike Devereaux, Kelly Walsh
Mike Johnson, SE Goshen
Bruce Mowry, Kemmerer
Bryan Trebelcock, Buffalo
Allyn Griffin, Kelly Walsh

1982 Craig Earl, Rawlins
Mike Graefe, Natrona County
Jeff Mueller, Cheyenne East
Mike Paul, Evanston
Marty Eliopulos, Cheyenne Central

1983 Joe Dedic, Kelly Walsh
Dean Dick, Wheatland
Jim Dowse, Riverton
Sam Earl, Rawlins
Tom Bayser, Jackson

1984 Joel Grace, Buffalo
Gordon Knopp, Cheyenne Central
David Petsch, Albin
Craig Young, Jackson
Mark Farmer, Powell

1985 Will Black, Powell
Chris Hoppe, Kelly Walsh
Tom Kilpatrick, Sheridan
Mike Welsh, Green River
Jon Cogdill, Kemmerer

1986 Eric Garwood, Lander
Cory Schinkle, Jackson
Jim Williams, Glenrock
David Zuniga, Worland
Mike Lansing, Natrona County

1987 Tommy Massey, Lander
Gary McLean, Rock Springs
Matt Michael, Torrington
Jim Pehringer, Sheridan
Cory Bruce, Green River

1988 Corey Fullmer, Star Valley
Beckett Hinkley, Basin
Rod McKee, Douglas
Rich Van Deer, Cody
Ben Gose, Riverton

1989 Wes Gamble, Wright
Lee Mayberry, Cheyenne East
Tony Nemitz, Powell
Marty Schad, Natrona County
Dale Reed, Little Snake River

1990 Eric Mapp, Natrona County
Mike Rogers, Powell
Owen St. Clair, Wyoming Indian
Blaine Tate, Rock Springs
John Godina, Cheyenne Central

1991 Chris Caskey, Douglas
Brian Costello, Big Piney
Jake Hagar, Glenrock
Jim McCreery, Campbell County
Matt Stock, Cheyenne Central

1992 Dusty Carlson, Campbell County
Seth Mischke, Worland
Brian Nate, Cokeville
Dan Toner, Kelly Walsh
Blaine Phillips, Sheridan

1993 Eric Baker, Lander
Je'Ney Jackson, Guernsey-Sunrise
K.C. Lehr, Big Piney
Cody Sinclair, Thermopolis
Lee Vaughn, Cheyenne East

1994 Wes Davis, Evanston
Kirby Drube, Campbell County
Ben Phillips, Sheridan
Jason Sanderson, Star Valley
Gregg Sawyer, Burns

1995 Andy Anderson, Natrona County
Mark Hallock, Kelly Walsh
Josh Kalinowski, Natrona County
Craig Lundberg, Lovell
Corte McGuffey, Riverton

1996 Mark Curry, Kelly Walsh
Justin Gonzalez, Mountain View
Larry Groomes, Sheridan
Cassidy Westbrook, Cody
Justin Hopkin, Burlington

1997 Chris Newton, Buffalo
Rocky Kirk, Kelly Walsh
Matt Linford, Star Valley
Garth Warren, Torrington
Brett Keisel, Greybull

1998 Jon Aimone, Mountain View
Jered Harns, Farson-Eden
Toby Laird, Powell
Brian Zowada, Niobrara County (Lusk)
Brady Poppinga, Evanston

1999 Marcus Bailey, Cheyenne East
Casey Bramlet, Wheatland
Jacque Finn, Natrona County
Ryan McGuffey, Riverton
Sundance Wicks, Campbell County

2000 Zack Zawacki, Powell
Daniel Stock, Cheyenne Central
Kiffin Wigert, Cheyenne Central
Kolby Drube, Campbell County
Jeff Martini, Sheridan

2001 Brandon Inman, Wind River
Adam Fitch, Campbell County
Jesse Brownell, Natrona County
Casey Fosher, Niobrara County (Lusk)
Scott Muir, Rawlins

2002 Austin Hall, Sheridan
Trevor Haley, Kelly Walsh
Jaycee Carroll, Evanston
Ben Stratton, Cheyenne East
Clint Oldenburg, Campbell County

2003 Ross Schaeffer, Kelly Walsh
Chris Horn, Tongue River
Justin Barent, Worland
R. Wade Betschart, Torrington
Mike Aimone, Kemmerer

2004 Nathan Fiscus, Cokeville
Jake Morrison, Natrona County
Dustin Nelson, Niobrara County (Lusk)
Brett Tyrrell, Kemmerer
Alex Obrecht, Cheyenne Central

2005 Casey Cutler, Green River
Graydon Curry, Campbell County
Nathan Miller, Thermopolis
Jason Gearhart, Buffalo
Zeb Whipp, Lander Valley

2006 John Camino, Buffalo
Brian Hill, Cheyenne Central
Andrew McKen, Star Valley
Trevor Ragan, Lander Valley
Christopher Prosinski, Buffalo

2007 Justin Cross, Powell
William Isom, Lyman
Brandt Pickett, Cheyenne Central
Adam Waddell, Cody
Brendan Ames, Cheyenne Central

2008 Cody Emrick, Sundance
Erik Heiss, Kelly Walsh
Skyler Hoopes, Niobrara County (Lusk)
Rob Johnson, Tongue River
Stephen Michel, Laramie

2009 Tyler Cox, Campbell County
Mario Harris, Natrona County
Bret Klopp, Lander Valley
Dominick Robinson, Campbell County
Tommy Earl, Natrona County

2010 Pierre Etchemendy, Douglas
Caleb Her Many Horses, Wyoming Indian
Colin Herold, Thermopolis
Lucan Nolan, Kelly Walsh
Austin Woodward, Sheridan

2011 Taran Brown, Campbell County
Jeff Lee, Evanston
Justin Melton, Douglas
Kyle Vinich, Natrona County
Colby Wollenman, Big Horn

2012 Josh Cragoe, Powell
Matt Eddington, Evanston
Riley Ryan, Sheridan
Daniel Wille, Little Snake River
Tanner Simpson, Lander

2013 Ty Etchemendy, Douglas
Dani Fischer, Campbell County
Ben Mancuso, Burlington
Cody Savage, Lovell
Dino Collins, Lovell

2014 Sterling Baker, Dubois
Hayden Cragoe, Powell
Garrett Lynch, Powell
Cody Kelly, Campbell County
Ricky Faure, Rock Springs

2015 Martin Fitzwater, Niobrara County
Riley Stringer, Powell
James Teichert, Cokeville
Logan Wilson, Natrona County
Tevis Bartlett, Cheyenne East

2016 Theo Dawson, Jackson Hole
Brock Ehlers, Evanston
Blake Hinze, Cody
Brody Smith, Cody
Zach Taylor, Campbell County

2017 Hayden Hastings, Sheridan
Eric Jamerman, Douglas
Easton Paxton, Riverton
Hunter Thompson, Pine Bluffs
Logan Harris, Torrington