Navigation Bar
- All-State Music
- Art
- D.E.C.A.
- F.B.L.A.
- F.C.C.L.A.
- F.F.A.
- Journalism
- Marching Band
- Music
- SkillsUSA
- Speech
- Spirit Groups
- Student Council
- Thespian Festival
- Basketball
- Cross Country
- Football
- Golf
- Indoor Track
- Alpine Skiing
- Nordic Skiing
- Soccer
- Softball
- Swimming
- Tennis
- Track & Field
- Volleyball
- Wrestling
- Basketball
- Cross Country
- Football
- Golf
- Indoor Track
- Skiing
- Soccer
- Softball
- Swimming
- Tennis
- Track & Field
- Volleyball
- Wrestling
- Basketball
- Cross Country
- Football
- Golf
- Indoor Track
- Journalism
- Marching Band
- Music
- Skiing
- Soccer
- Softball
- Speech
- Spirit Groups
- Swimming
- Tennis
- Thespian Festival
- Track & Field
- Volleyball
- Wrestling
- Calendar
- Forms
- Games Wanted
- Handbook
- Officials Wanted
- Related Links
- School Information
- School Rosters
- Sports Medicine
- W.I.A.A.A.
- Officials Dept.
- Officials Forms
- Officials Wanted
- Basketball
- Cross Country
- Football
- Golf
- Gymnastics
- Indoor Track
- Alpine Skiing
- Nordic Skiing
- Soccer
- Softball
- Swimming
- Tennis
- Track & Field
- Volleyball
- Wrestling

- All-State Music
- FCCLA
- Journalism
- Marching Band
- Speech
- Spirit Groups
- Thespian Festival
- Alpine Skiing
- Band
- Basketball
- Cross Country
- Drama
- Football
- Boys Swimming
- Girls Swimming
- Golf
- Indoor Track
- Nordic Skiing
- Soccer
- Softball
- Spirit Groups
- Student Council
- Tennis
- Thespian Festival
- Track & Field
- Volleyball
- Wrestling
- Join The Ride
- Videos
 

1980 Class C Girls Track & Field Results
100 M DASH
PLACE
NAME
SCHOOL
MARK
1ST
Miller, L.
Burlington
14.30
2ND
Simon, Bonnie
Kaycee
14.30
3RD
Bridges, L.
Deaver
14.34
4TH
Blohm, J.
Cowley
14.41
5TH
Smith, Amy
Morrow
14.63
5TH
Tyler, Connie
Encampment
14.63

 

200 M DASH
PLACE
NAME
SCHOOL
MARK
1ST
Jenkins, D.
Encampment
28.13
2ND
Bridges, L.
Deaver
28.81
3RD
Miller, L.
Burlington
28.82
4TH
Blohm, J.
Cowley
28.83
5TH
Smith, Amy
Morrow
29.19

 

400 M DASH
PLACE
NAME
SCHOOL
MARK
1ST
Eckhardt, J.
Encampment
1:00.48
2ND
Jenkins, D.
Encampment
1:01.69
3RD
Smith, Amy
Morrow
1:03.65
4TH
Bridges, L.
Deaver
1:03.94
5TH
Dunkin, Cheryl
Rock River
1:04.31

 

800 M RUN
PLACE
NAME
SCHOOL
MARK
1ST
Eckhardt, J.
Encampment
2:30.46
2ND
Cook, T.
Burlington
2:35.61
3RD
Leithead, J.
Ten Sleep
2:36.47
4TH
Cook, E.
Burlington
2:38.77
5TH
McFarland, K.
Manderson
2:40.61

 

1600 M RUN
PLACE
NAME
SCHOOL
MARK
1ST
Ely, Shanna
Morrow
5:58.8
2ND
Gossens, D.
Ten Sleep
6:06.4
3RD
Cook, T.
Burlington
6:09.22
4TH
Weese, Wendy
Chugwater
6:26.0
5TH
Dreas, Terry
Chugwater
6:29.8

 

3200 M RUN
PLACE
NAME
SCHOOL
MARK
1ST
Ely, Shanna
Morrow
13:27.30
2ND
Gossens, D.
Ten Sleep
13:28.42
3RD
Wilde, Laura
Cokeville
14:10.93
4TH
Weese, Wendy
Chugwater
14:32.4
5TH
Dreas, Terry
Chugwater
15:00.56

 

100 M HURDLES
PLACE
NAME
SCHOOL
MARK
1ST
Simon, Bonnie
Kaycee
17.09
2ND
Rice, D.
Ten Sleep
17.29
3RD
Flrming, R.
Deaver
18.04
4TH
Rhoades, Nadene
Chugwater
18.17
5TH
Cook, C.
Burlington
18.56

 

200 M HURDLES
PLACE
NAME
SCHOOL
MARK
1ST
Rice, D.
Ten Sleep
31.8
2ND
Simon, Bonnie
Kaycee
32.1
3RD
Rhoades, Nadene
Chugwater
33.4
4TH
Jankousky, Mabel
Rock River
34.2
5TH
Pope, Lisa
Cokeville
34.8

 

400 M RELAY
PLACE
SCHOOL
MARK
1ST
Burlington
55.19
2ND
Ten Sleep
55.59
3RD
Cowley
56.10
4TH
Albin
56.61
5TH
Chugwater
1:01.66

 

800 M MEDLEY RELAY
PLACE
SCHOOL
MARK
1ST
Goshen Hole
2:02.25
2ND
Ten Sleep
2:03.08
3RD
Morrow
2:05.06
4TH
Burlington
2:10.49
5TH
Albin
2:14.44

 

800 M PURSUIT RELAY
PLACE
SCHOOL
MARK
1ST
Encampment
1:55.63
2ND
Rock River
1:58.04
3RD
Deaver
2:01.65
4TH
Ten Sleep
2:02.65
5TH
Cokeville
2:03.66

 

DISCUS
PLACE
NAME
SCHOOL
MARK
1ST
Lundburg, Marty
Albin
91'9"
2ND
Ruiz, Lorraine
LaGrange
83'5"
3RD
Richolson, Nancy
Burlington
82'8.5"
4TH
Dabney, Judy
Clearmont
81'8.75"
5TH
Ruiz, Rachel
LaGrange
81'6.5"

 

HIGH JUMP
PLACE
NAME
SCHOOL
MARK
1ST
Cozzens, LeAnn
Byron
5'0.5"
2ND
Webster, Pam
Farson
4'8"
3RD
Eckhardt, J.
Encampment
4'8"
4TH
Wardell, J.
Burlington
4'6"
5TH
Pope, Lisa
Cokeville
4'4"

 

LONG JUMP
PLACE
NAME
SCHOOL
MARK
1ST
Bridges, L.
Deaver
14'10.5"
2ND
Cozzens, LeAnn
Byron
14'7"
3RD
Eckhardt, J.
Encampment
14'1"
4TH
Kimsey, Sam
Goshen Hole
14'0.75"
5TH
Simon, Bonnie
Kaycee
14'0.5"

 

SHOT PUT
PLACE
NAME
SCHOOL
MARK
1ST
Lundburg, Marty
Albin
32'9.5"
2ND
Dabney, J.
Clearmont
32'6.5"
3RD
Ruiz, Lorraine
LaGrange
31'6.5"
4TH
Sudnagis, R.
Ten Sleep
31'2"
5TH
Cox, J.
Ten Sleep
30'5.5"

 

TRIPLE JUMP
PLACE
NAME
SCHOOL
MARK
1ST
Eckhardt, J.
Encampment
33'1.25"
2ND
Bridges, L.
Deaver
33'0.75"
3RD
Miller, L.
Burlington
31'5.75"
4TH
Wardell, J.
Burlington
31'3"
5TH
Kimsey, Sam
Goshen Hole
29'9.25"

 

Return to the 1980 Track & Field Archives Main Page

 

  Untitled Document

Thanks To Our Corporate Sponsors



Untitled Document
HOME - STAFF - BOARD OF DIRECTORS - BACKGROUND
WHSAA
6571 E. 2nd Street
Casper, WY 82609
PH: (307) 577-0614 - FAX: (307) 577-0637

Copyright 2022. All rights reserved. Contact: Webmaster