Licensed to Powell Swim Club        HY-TEK's MEET MANAGER 6.0 1/4/2019 06:48 PM
                          Lander @ Powell - 1/4/2019                           
           PLEASE  SAVE  OR  RECYCLE  THIS  MEET  PROGRAM!  THANKS!            
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lander  'A'                                 1:40.95    1:52.61          8  
     1) McFadden, Nolan FR              2) Kulow, Nick JR                 
     3) Whiting, T JR                   4) Plaisted, Preston JR           
       27.38                                                               
  2 Powell High School  'A'                     1:43.38    1:58.98          4  
     1) Johnston, Nate FR               2) Hogen, Bryce JR                
     3) Spann, Richard JR               4) Rogers, Joe SR                 
  3 Powell High School  'B'                          NT    2:11.91          2  
     1) Hobbs, Mathew SO                2) Warren, Kyler FR               
     3) Cannizzaro, Ben JR              4) Blackmore, Tarren SO           
       36.96                                                               
  4 Powell High School  'C'                          NT   x2:18.93        
     1) Wright, Josh FR                 2) Rogers, Francis FR             
     3) Teixeira, Pedro SR              4) Hawley, Ben FR                 
       33.82                                                               
  5 Lander  'C'                                      NT    2:32.56        
     1) Losch, Warren SO                2) Tejada, Dominic SR             
     3) Eckhardt, Ramsey FR             4) Robinson, Sonny FR             
       38.70                                                               
 
Event 2  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:01.00  4A
        2:16.00  3A
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Whiting, T          JR LAN                  2:06.25    2:10.68 3A       6  
       30.76  1:05.10                                                      
  2 Dolence, Benaiah    SO LAN                  2:26.27    2:15.12 3A       4  
       29.59  1:04.18                                                      
  3 Hobbs, Mathew       SO POW                  2:10.05    2:15.40 3A       3  
       31.52  1:05.97                                                      
  4 Wright, Josh        FR POW                  2:24.60    2:31.11          2  
       33.71  1:12.65                                                      
  5 Schiller, Riley     FR POW                  2:41.65    2:35.39          1  
       32.41  1:12.11                                                      
  6 Allred, Dallin      JR POW                  2:31.54   x2:37.21        
       34.84  1:14.92                                                      
 
Event 3  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
        2:20.00  4A
        2:35.00  3A
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Johnston, Nate      FR POW                  2:18.38    2:21.09 3A       6  
       31.67                                                               
  2 Wietzki, Colton     SO LAN                  2:35.07    2:31.89 3A       4  
       33.50                                                               
  3 Blackmore, Tarren   SO POW                       NT    2:51.17          3  
       36.02                                                               
  4 Applegate, Elijah   FR LAN                  2:57.21    2:53.29          2  
       37.44                                                               
  5 Rogers, Joe         SR POW                  2:29.81    2:55.08          1  
       36.26                                                               
  6 Kinney, Mason       JR LAN                  2:58.49    3:03.38        
       42.24                                                               
 
Event 4  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          24.50  4A
          26.00  3A
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Huelskamp, Caleb    SR LAN                    22.40      22.80 4A       6  
  2 Kulow, Jonny        FR LAN                    22.43      23.09 4A       4  
  3 Kulow, Nick         JR LAN                    22.77      23.31 4A       3  
  4 Brinda, Ryan        JR LAN                    23.65     x24.02 4A     
  5 McFadden, Nolan     FR LAN                    24.87     x24.45 4A     
  6 Wilson, Trenton     SR POW                    26.68      26.75          2  
  7 Hogen, Bryce        JR POW                    26.07      27.74          1  
  8 Cannizzaro, Ben     JR POW                    29.28      28.94        
  9 Warren, Kyler       FR POW                    28.60     x29.33        
 10 Anderson, Ross      FR LAN                    29.57     x29.39        
 11 Teixeira, Pedro     SR POW                    30.21     x32.04        
 12 Eckhardt, Ramsey    FR LAN                    33.19     x32.15        
 13 Robinson, Sonny     FR LAN                    33.09     x32.36        
 14 Gerhts, Caiden      FR POW                    32.19     x32.41        
 15 Howard, Cole        FR POW                    38.35     x36.53        
 
Event 5  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
         180.00  4A
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hogen, Bryce        JR POW                   184.90     190.40 4A       6  
  2 Plaisted, Preston   JR LAN                   194.35     180.20 4A       4  
  3 Frank, Cole         FR POW                   149.50     143.80          3  
  4 Tejada, Dominic     SR LAN                   135.05     124.55          2  
  5 Hawley, Ben         FR POW                   136.25     123.45          1  
  6 Gerhts, Caiden      FR POW                       NP     x82.80        
 
Event 6  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:02.50  4A
        1:13.00  3A
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Spann, Richard      JR POW                  1:00.98    1:00.68 4A       6  
       27.12                                                               
  2 Cannizzaro, Ben     JR POW                  1:08.44    1:12.42 3A       4  
       34.63                                                               
  3 Applegate, Elijah   FR LAN                  1:23.54    1:28.29          3  
       40.29                                                               
  4 Losch, Warren       SO LAN                       NT    1:36.23          2  
       43.97                                                               
 
Event 7  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          54.00  4A
          59.50  3A
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Huelskamp, Caleb    SR LAN                    49.09      49.68 4A       6  
       24.18                                                               
  2 Kulow, Nick         JR LAN                    48.92      50.09 4A       4  
       24.37                                                               
  3 Kulow, Jonny        FR LAN                    48.95      50.36 4A       3  
       24.54                                                               
  4 Brinda, Ryan        JR LAN                    51.24     x51.61 4A     
       24.86                                                               
  5 McFadden, Nolan     FR LAN                    52.82     x54.22 3A     
       26.31                                                               
  6 Wilson, Trenton     SR POW                    59.17    1:00.23          2  
       28.58                                                               
  7 Blackmore, Tarren   SO POW                  1:03.59    1:03.01          1  
       29.84                                                               
  8 Allred, Dallin      JR POW                  1:12.36    1:07.64        
       32.90                                                               
  9 Schiller, Riley     FR POW                  1:08.27   x1:10.53        
       33.05                                                               
 10 Hawley, Ben         FR POW                  1:09.61   x1:13.70        
       35.67                                                               
 
Event 8  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:35.00  4A
        6:24.00  3A
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Spann, Richard      JR POW                  5:57.03    6:15.48 3A       6  
       30.00  1:04.79  2:21.17                                             
  2 Anderson, Ross      FR LAN                  6:42.85    6:21.44 3A       4  
       33.49  1:11.03  2:30.59                                             
  3 Rogers, Francis     FR POW                  6:29.10    6:21.76 3A       3  
       32.06  1:08.41  2:26.23                                             
  4 Eckhardt, Ramsey    FR LAN                       NT    7:43.41          2  
       40.12  1:26.13  2:59.77                                             
  5 Robinson, Sonny     FR LAN                       NT    8:03.85          1  
       39.13  1:23.23  3:03.73                                             
 
Event 9  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lander  'B'                                 1:33.24    1:36.78          8  
     1) Plaisted, Preston JR            2) Brinda, Ryan JR                
     3) Wietzki, Colton SO              4) Kulow, Jonny FR                
       24.99                                                               
  2 Lander  'A'                                 1:33.23    1:38.29          4  
     1) Whiting, T JR                   2) Huelskamp, Caleb SR            
     3) Dolence, Benaiah SO             4) Kulow, Nick JR                 
       26.07                                                               
  3 Powell High School  'A'                     1:35.04    1:50.78          2  
     1) Rogers, Joe SR                  2) Hobbs, Mathew SO               
     3) Wilson, Trenton SR              4) Hogen, Bryce JR                
       27.34                                                               
  4 Lander  'C'                                      NT   x1:59.37        
     1) Tejada, Dominic SR              2) Kinney, Mason JR               
     3) Applegate, Elijah FR            4) Anderson, Ross FR              
       30.91                                                               
  5 Powell High School  'B'                          NT    1:59.38        
     1) Frank, Cole FR                  2) Teixeira, Pedro SR             
     3) Schiller, Riley FR              4) Allred, Dallin JR              
       29.69                                                               
 -- Powell High School  'C'                          NT         DQ        
     1) Rogers, Francis FR              2) Howard, Cole FR                
     3) Hawley, Ben FR                  4) Gerhts, Caiden FR              
       29.82                                                               
 
Event 10  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:03.00  4A
        1:12.00  3A
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Plaisted, Preston   JR LAN                  1:05.52    1:06.43 3A       6  
       31.94                                                               
  2 Wright, Josh        FR POW                  1:10.12    1:09.69 3A       4  
       33.33                                                               
  3 Whiting, T          JR LAN                  1:09.07    1:10.81 3A       3  
       34.76                                                               
  4 Hobbs, Mathew       SO POW                  1:11.10    1:12.93          2  
       35.67                                                               
  5 Warren, Kyler       FR POW                  1:25.25    1:24.20          1  
       40.23                                                               
  6 Losch, Warren       SO LAN                  1:25.83    1:24.74        
 
Event 11  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:11.00  4A
        1:19.00  3A
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Johnston, Nate      FR POW                  1:07.24    1:08.39 4A       6  
       33.21                                                               
  2 Kinney, Mason       JR LAN                  1:17.72    1:18.99 3A       4  
       38.19                                                               
  3 Rogers, Francis     FR POW                  1:20.85    1:19.31          3  
       38.70                                                               
  4 Dolence, Benaiah    SO LAN                  1:21.33    1:21.36          2  
       37.89                                                               
  5 Frank, Cole         FR POW                       NT    1:25.27          1  
       40.58                                                               
  6 Wietzki, Colton     SO LAN                  1:22.17    1:25.31        
       40.86                                                               
  7 Tejada, Dominic     SR LAN                       NT   x1:30.87        
       43.05                                                               
 -- Howard, Cole        FR POW                  1:55.64         DQ        
     1:25.72                                                               
 
Event 12  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Powell High School  'A'                     3:29.55    3:57.71          8  
     1) Rogers, Joe SR                  2) Wilson, Trenton SR             
     3) Spann, Richard JR               4) Johnston, Nate FR              
       30.35  1:03.05                                                      
  2 Lander  'A'                                 3:56.34    4:05.46          4  
     1) McFadden, Nolan FR              2) Applegate, Elijah FR           
     3) Losch, Warren SO                4) Kulow, Jonny FR                
       26.08    53.90                                                      
  3 Lander  'B'                                 3:56.45    4:07.75          2  
     1) Brinda, Ryan JR                 2) Anderson, Ross FR              
     3) Robinson, Sonny FR              4) Huelskamp, Caleb SR            
       25.25    52.45                                                      
  4 Powell High School  'B'                          NT    4:35.13        
     1) Blackmore, Tarren SO            2) Frank, Cole FR                 
     3) Schiller, Riley FR              4) Allred, Dallin JR              
       29.97  1:04.70                                                      
  5 Lander  'C'                                      NT   x4:37.60        
     1) Eckhardt, Ramsey FR             2) Dolence, Benaiah SO            
     3) Wietzki, Colton SO              4) Kinney, Mason JR               
       35.73  1:14.33                                                      
  6 Powell High School  'C'                          NT   x4:44.28        
     1) Warren, Kyler FR                2) Wright, Josh FR                
     3) Cannizzaro, Ben JR              4) Gerhts, Caiden FR              
       33.06  1:12.70                                                      
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 12                     
 
  1. Lander                              101   2. Powell High School                   84